Pilates – czy warto spróbować?

Pilates – czy warto spróbować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pilates powstał w Nowym Jorku w latach dwudziestych. Jego twórca czerpał inspiracje z różnych praktyk, takich jak joga i tai-chi, włączając do tego rozciąganie, techniki oddechowe i koncentrację na ruchu ciała. W ten sposób powstał system ćwiczeń, który przynosi wiele korzyści dla umysłu i ciała. Oto dlaczego warto go spróbować.

Pilates rozwija elastyczność

Na początku ciało jest młode i elastyczne, a każdy ruch wydaje się prosty i naturalny. Jednak z biegiem czasu, z powodu wieku, siedzącego trybu życia lub kontuzji, elastyczność może pogorszyć się tak bardzo, że obniża się jakość życia. Rozciąganie, ćwiczenia oporowe, ruchy siłowe i techniki oddechowe mogą to zmienić. Wystarczą dwie godziny pilatesu tygodniowo przez 12 tygodni, by znacznie zwiększyć elastyczność i wytrzymałość ciała.

Pilates zwiększa siłę

Jak delikatne ćwiczenia bez ciężarów mogą zwiększyć siłę? Przebyte kontuzje, siedzący tryb pracy, niewygodna postawa podczas snu – to wszystko sprawia, że​​ nasz organizm przyzwyczaja się do nienaturalnej pozycji i zmniejsza sprawność ruchów, prowadzi do zaburzeń postawy i bólu. Pilates pomaga przywrócić organizm do naturalnej pozycji – ciało zaczyna się poruszać w najbardziej efektywny sposób, a siła wzrasta.

Pilates rozwija mięśnie rdzenia

Mięśnie rdzenia pokrywają ciało kilkoma warstwami i biorą udział w każdym wykonywanym przez nas ruchu. Odpowiadają za utrzymanie równowagi i stabilizację organizmu, co ma ogromne znaczenie w zapobieganiu kontuzjom zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym. W pilatesie dużą wagę przywiązuje się do tworzenia silnego ośrodka – każde ćwiczenie zaczyna się od aktywacji stabilizujących mięśni tułowia, dzięki czemu szybko stają się mocne.

Pilates jest bezpieczny podczas rehabilitacji

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja jest kluczem do szybkiego powrotu sportowca do treningu. Ponieważ pilates w niewielkim stopniu obciąża organizm i może być dostosowany do każdej osoby, doskonale nadaje się do utrzymania aktywnego trybu życia w okresie rehabilitacji. Ponadto pilates pozwala oczyścić umysł z negatywnych myśli i emocji, by przetrwać dołujący okres kontuzji i ograniczonej aktywności.

Pilates poprawia krążenie krwi

Ponieważ krew dostarcza tlen i składniki odżywcze wszystkim narządom i układom, prawidłowe krążenie jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Pilates pozytywnie wpływa na krążenie krwi na dwa sposoby. Po pierwsze, poprawia je w procesie treningu, jak każdy inny system ćwiczeń fizycznych. Po drugie, przywraca prawidłową pozycję pleców, zwiększając tym samym przepływ krwi i zmniejszając ciśnienie.

Pilates poprawia oddychanie

Jeśli z powodu złej postawy przepona jest stale przygnieciona, zaczynasz płytko oddychać. Organizm nie ma wystarczającej ilości tlenu, więc oddychasz intensywniej i zużywasz więcej energii. Pilates rozciąga mięśnie rdzenia, poprawiając postawę i pozwalając na głębsze oddychanie. Dzięki świadomym wdechom i wydechom podczas treningu zmieniasz sam nawyk oddychania, co pozytywnie wpływa na siłę, wytrzymałość i sprawność ruchów.

Pilates uczy uważności

Praktyka pilates sama w sobie ćwiczy uważność. Aby wykonać ruch w najbardziej efektywny sposób, umysł musi działać w ścisłym związku z ciałem. Kiedy przyzwyczaisz się do bycia świadomym swoich ruchów podczas ćwiczeń, zaczniesz stosować to także w życiu codziennym. Twoje ruchy staną się bardziej zgrabne, będziesz w stanie lepiej zachowywać równowagę.

Jest to zaledwie kilka z długiej listy korzyści, jakie przynosi pilates. Najlepiej przekonasz się o tym, próbując ćwiczeń w praktyce.

Zdj. główne: Junseong Lee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poradzić sobie ze stresem?
Jak poradzić sobie ze stresem?
Żyjemy w czasach, w których stres jest częścią naszego codziennego życia. Każdy z nas doświadcza go w różnym stopniu, a jego źródła mogą być bardzo różne - praca, szkoła, sytuacje życiowe, związki, problemy finansowe itp. Długotrwałe narażenie na stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, nadciśnienie, choroby psychiczne, a nawet choroby nowotworowe. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem.
Ostatnie wpisy