Pilates powstał w Nowym Jorku w latach dwudziestych. Jego twórca czerpał inspiracje z różnych praktyk, takich jak joga i tai-chi, włączając do tego rozciąganie, techniki oddechowe i koncentrację na ruchu ciała. W ten sposób powstał system ćwiczeń, który przynosi wiele korzyści dla umysłu i ciała. Oto dlaczego warto go spróbować.
Na początku ciało jest młode i elastyczne, a każdy ruch wydaje się prosty i naturalny. Jednak z biegiem czasu, z powodu wieku, siedzącego trybu życia lub kontuzji, elastyczność może pogorszyć się tak bardzo, że obniża się jakość życia. Rozciąganie, ćwiczenia oporowe, ruchy siłowe i techniki oddechowe mogą to zmienić. Wystarczą dwie godziny pilatesu tygodniowo przez 12 tygodni, by znacznie zwiększyć elastyczność i wytrzymałość ciała.
Jak delikatne ćwiczenia bez ciężarów mogą zwiększyć siłę? Przebyte kontuzje, siedzący tryb pracy, niewygodna postawa podczas snu – to wszystko sprawia, że nasz organizm przyzwyczaja się do nienaturalnej pozycji i zmniejsza sprawność ruchów, prowadzi do zaburzeń postawy i bólu. Pilates pomaga przywrócić organizm do naturalnej pozycji – ciało zaczyna się poruszać w najbardziej efektywny sposób, a siła wzrasta.
Mięśnie rdzenia pokrywają ciało kilkoma warstwami i biorą udział w każdym wykonywanym przez nas ruchu. Odpowiadają za utrzymanie równowagi i stabilizację organizmu, co ma ogromne znaczenie w zapobieganiu kontuzjom zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym. W pilatesie dużą wagę przywiązuje się do tworzenia silnego ośrodka – każde ćwiczenie zaczyna się od aktywacji stabilizujących mięśni tułowia, dzięki czemu szybko stają się mocne.
Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja jest kluczem do szybkiego powrotu sportowca do treningu. Ponieważ pilates w niewielkim stopniu obciąża organizm i może być dostosowany do każdej osoby, doskonale nadaje się do utrzymania aktywnego trybu życia w okresie rehabilitacji. Ponadto pilates pozwala oczyścić umysł z negatywnych myśli i emocji, by przetrwać dołujący okres kontuzji i ograniczonej aktywności.
Ponieważ krew dostarcza tlen i składniki odżywcze wszystkim narządom i układom, prawidłowe krążenie jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Pilates pozytywnie wpływa na krążenie krwi na dwa sposoby. Po pierwsze, poprawia je w procesie treningu, jak każdy inny system ćwiczeń fizycznych. Po drugie, przywraca prawidłową pozycję pleców, zwiększając tym samym przepływ krwi i zmniejszając ciśnienie.
Jeśli z powodu złej postawy przepona jest stale przygnieciona, zaczynasz płytko oddychać. Organizm nie ma wystarczającej ilości tlenu, więc oddychasz intensywniej i zużywasz więcej energii. Pilates rozciąga mięśnie rdzenia, poprawiając postawę i pozwalając na głębsze oddychanie. Dzięki świadomym wdechom i wydechom podczas treningu zmieniasz sam nawyk oddychania, co pozytywnie wpływa na siłę, wytrzymałość i sprawność ruchów.
Praktyka pilates sama w sobie ćwiczy uważność. Aby wykonać ruch w najbardziej efektywny sposób, umysł musi działać w ścisłym związku z ciałem. Kiedy przyzwyczaisz się do bycia świadomym swoich ruchów podczas ćwiczeń, zaczniesz stosować to także w życiu codziennym. Twoje ruchy staną się bardziej zgrabne, będziesz w stanie lepiej zachowywać równowagę.
Jest to zaledwie kilka z długiej listy korzyści, jakie przynosi pilates. Najlepiej przekonasz się o tym, próbując ćwiczeń w praktyce.
Zdj. główne: Junseong Lee/unsplash.com