Zawodnicy rezerwowi – rozgrzewka i przygotowanie do wejścia na boisko

Zawodnicy rezerwowi – rozgrzewka i przygotowanie do wejścia na boisko
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zawodnicy rezerwowi nie zaczynają spotkania od pierwszego składu, ale pełnią niezwykle ważną rolę w meczu piłki nożnej. Kim są piłkarze rezerwowi, ilu zawodników może być na ławce oraz jakie panują zasady jeśli chodzi o zmianę zawodnika w piłce nożnej?

Kim jest zawodnik rezerwowy w piłce nożnej?

Zawodnicy rezerwowi w piłce nożnej to piłkarze, którzy nie biorą udziału w meczu od samego początku, ale są gotowi do gry w przypadku kontuzji lub zmęczenia jednego z podstawowych zawodników. Mogą oni również wejść na boisko w drugiej połowie, aby zmienić taktykę lub dodać świeżości drużynie. Zmiany planuje trener pierwszego składu lub w niektórych przypadkach asystent trenera, natomiast zmianę formalnie przeprowadza kierownik drużyny.

Na ławce rezerwowych najczęściej może zasiadać łącznie 10 zawodników rezerwowych. Zasady są jednak elastyczne i dostosowane do różnych rozgrywek, ponieważ sprawa z zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu meczowego bywa zależna od reguł panujących w konkretnych zawodach.

Według zarządu PZPN i zasad wdrożonych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w Polsce, liczba rezerwowych wynosi maksymalnie 15 zawodników. Aby drużyna mogła przystąpić do meczu, w swojej kadrze musi mieć minimum 3 rezerwowych. W rozgrywkach innych państw reguły są podobne, choć liczba może się różnić.

Na ławce rezerwowych zasiadają bramkarze, obrońcy, pomocnicy oraz napastnicy, którzy w każdej chwili są gotowi do wejścia na boiska. Poza tym zasiada cały sztab, w tym trener główny drużyny oraz osoby odpowiedzialne za pion medyczny oraz analityczny.

Jak, kiedy i ile zmian w rozgrywce?

Od sezonu 2022/2023 w rozgrywkach piłki nożnej seniorskiej, obowiązuje zasada, że każda drużyna może dokonać maksymalnie pięciu zmian. Zmiany można dokonywać w dowolnym momencie meczu, pod warunkiem że piłka znajduje się poza grą. Co ważne, trenerzy mają do wykorzystana trzy przerwy na przeprowadzenie zmian w swojej drużynie.

Jeśli zawodnik jest zmęczony, ma kontuzje lub trener chce dokonać korekty taktycznej w swoim zespole, przeprowadzona jest zmiana. Trener zespołu musi poinformować sędziego o swoich zamiarach. Sędzia następnie podnosi rękę, aby wskazać, że zmiana może zostać dokonana. Sędzia techniczny lub kierownik drużyny na tablicy świetlnej pokazuje numery zawodników, którzy biorą udział w zmianie. Czerwonym kolorem jest ukazany numer piłkarza schodzącego, natomiast na zielono tego, który zamelduje się na placu gry.

Zmieniający się zawodnik musi opuścić boisko przez linię boczną w najbliższym miejscu, w którym znajduje się piłka. Nowy gracz może wejść na boisko dopiero wtedy, gdy zmieniający się zawodnik opuści je całkowicie.

Kiedy zawodnik rezerwowy rozpoczyna rozgrzewkę?

Zawodnik z ławki rezerwowych może rozpocząć rozgrzewkę przed meczem lub po wejściu na boisko. Większość drużyn piłkarskich rozpoczyna rozgrzewkę około 30 minut przed rozpoczęciem meczu. Zawodnicy rezerwowi mogą dołączyć do rozgrzewki w dowolnym momencie, ale zazwyczaj odbywa się to około 15 minut przed meczem.

Jeśli zawodnik rezerwowy zostanie powołany do gry w trakcie meczu, może rozpocząć rozgrzewkę w pobliżu pola gry. Rozgrzewka ta jest zazwyczaj krótsza niż rozgrzewka przed meczem i ma na celu przygotowanie zawodnika do gry.

Za prawidłową rozgrzewkę odpowiada trener przygotowania fizycznego. To on ustala zasady rozgrzewki, odpowiednie ćwiczenia grupowe oraz indywidualne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rower w podróży – jak zaplanować wakacje z rowerem w bagażniku
Rower w podróży – jak zaplanować wakacje z rowerem w bagażniku
Wakacje z rowerem to idealny sposób na połączenie aktywnego wypoczynku z poznawaniem nowych miejsc i krajobrazów. Planując takie wakacje, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, aby podróż była bezpieczna i komfortowa.
Ostatnie wpisy